فلوراید چگونه از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری می‌کند

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که نقش مهمی در ایمن نگه داشتن مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی آن دارد. کودکان مبتلا به کمبود فلوراید به شدت مستعد پوسیدگی دندان‌ها هستند.

صحبت در مورد فلوراید یک موضوع شایع مرتبط با مراقبت و سلامت دهان و دندان‌ها است. اما فلوراید دقیقا چیست؟ این یکی از رایج ترین سوالاتی است که هنگام صحبت در مورد سلامت دهان و دندان در ذهن افراد ایجاد می‌شود.

و سوال دیگر این است که فلوراید برای کودکان چه فایده‌ای دارد؟ بسیاری از والدین نگران سلامت دهان و دندان فرزندان خود هستند و فلوراید نقش مهمی در این خصوص ایفا می‌کند.

تورم لثه در نوزادان – علل و درمان آن

لثه یک بافت نرم در دهان می‌باشد که گاهی ممکن است متورم شود. متورم شدن لثه در نوزادان و کودکان هم می‌تواند اتفاق بیافتد. عوامل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد تورم لثه در نوزادان شود اما شایع ترین آن دندان درآوردن کودک می‌باشد.

در ادامه به علل مختلف متورم شدن لثه در نوزادان، علائم آن‌ها، نحوه مدیریت و روش‌های درمان خانگی خواهیم پرداخت.

تغییر رنگ دندان در نوزادان و کودکان نوپا – علل و درمان آن

ممکن است مشاهده تغییر رنگ در دندان‌های نوزاد یا کودک نوپای خود باعث نگرانی شما شود. اما در نظر بگیرید که این یک مسأله رایج بین کودکان است و در صورت مشاهده اگر به موقع و زود هنگام اقدام شود، قابل درمان است.

تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند سفید، زرد، قهوه‌ای وخاکستری باشد. در ادامه مطلب، علل تغییر رنگ دندان نوزادان و کودکان نوپا ، علائم آن ، همچنین روش‌های پیشگیری و درمان آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شیار پوش (فیشور سیلانت) چیست و چه کاربردی دارد؟

فیشور سیلانت یک لایه محافظ و همرنگ با دندان است که برای کاهش پوسیدگی دندان روی دندان‌های آسیا (مولر) قرار داده می‌شود تا با پوشاندن سطح جونده دندان‌ها، شیارهای موجود روی سطوح جونده دندان‌ها کم عمق شده و از تجمع باقیمانده مواد غذایی و ایجاد پوسیدگی جلوگیری نماید.

عفونت، آبسه دندانی و لثه‌ای در کودکان

دندان آبسه شده، دندانی است که یک توده چرک در بافت‌های اطراف آن وجود دارد. چرک وقتی تشکیل می‌شود که بدن سعی می‌کند با عفونت ناشی از باکتری‌ها مبارزه کند. اگر چرک تخلیه نشود، منجر به ایجاد آبسه می‌شود. آبسه دندان می‌تواند منجر به متورم شدن و قرمزی لثه‌ها شود و برای کودک درد شدید و ضربان داری به خصوص در هنگام جویدن به همراه داشته باشد. کودک ممکن است طعم بدی در دهان خود احساس کند. در موارد شدید و درمان نشده، می تواند منجر به تورم خارج دهانی و تب گردد.