اهمیت مراجعه به دندانپزشک کودکان

دندان‌های شیری کودک شما مهم هستند و مراحل تکاملی که برای سلامت دندان‌های دائمی کودک شما ضروری است، به آنها بستگی دارد. دندانپزشک کودکان می‌تواند به والدین برای انجام مراقبت‌های بهداشتی لازم برای سلامت دهان و دندان کودکان کمک کرده و راهنمائی‌های لازم را برای آنها فراهم کند. یک دندانپزشک کودکان از مهارت‌های خاصی در حوزه سلامت و بهداشت دهان و دندان کودکان برخوردار است که از دوران کودکی تا نوجوانی را شامل می‌شود. او از تجربه و مهارت تخصصی برای حفاظت و نگهداری از دندان‌ها، لثه‌ها و دهان کودک در تمامی سنین برخوردار است.

براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) می‌توان گفت که تقریبا 19% از کودکان و نوجوانان بین سنین 2 تا 19 سال دارای بیماری‌های دهان و دندان هستند که مورد درمان واقع نشده است. این موضوع نشان می‌دهد که چرا دندانپزشکی کودکان واقعاً مهم است. در اینجا چند دلیل در خصوص اهمیت دندانپزشکی کودکان ارائه شده است. بسیاری از موسسات پژوهشی از جمله آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD)، پیشنهاد می‌کنند پس از شش ماه از اولین رویش دندان‌ها یا قبل از اتمام دوره یک سالگی، باید کودک مورد معاینه یک دندانپزشک کودکان قرار گیرد.

اهمیت انجام معاینه‌های دوره‌ای توسط دندانپزشک کودکان

در کودکان رویش دندان‌ها معمولا از سن 6 ماهگی شروع می‌شود. در 6 تا 7 سالگی نیز به تدریج دندان‌های شیری می‌افتند و با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند. بدون انجام مراقبت‌های مناسب از دهان و دندان، ممکن است دندان‌های کودک دچار پوسیدگی شدید و یا بیماری‌ها و عوارض دهانی شود که موجب بروز درد و بیماری‌های گوناگون دیگر می‌شود.

حفاظت و نگهداری از دندان‌های شیری به همان اندازه دندان‌های دائمی مهم است. وجود بیماری که سبب بروز درد و عفونت در دندان های شیری شود، تاثیر مستقیمی بر سلامت و بهداشت کودک دارد و می‌تواند موجبات درد و ناخوشی فرزند دلبندتان را فراهم کند. علاوه بر آن ممکن است کودک به علت درد دندان‌ها، از خوردن غذا خودداری کند یا آنکه غذای خود را بد هضم کند که این موضوع نیز به نوبه خود باعث می‌شود علاوه بر ایجاد دردهای شکمی، معده او نیز غذا را به طور کامل جذب نکند. این موضوع بر رشد کودک تاثیر می‌گذارد و توان بدنی او را بتدریج تضعیف می‌کند.

کودکان مثل بزرگسالان رفتار نمی‌کنند. در طول انجام معاینه توسط دندانپزشک، این امکان وجود دارد که صبوری نداشته باشند یا نتوانند با دندانپزشک همکاری کاملی داشته باشد. یک دندانپزشک کودک بخوبی می‌داند که چگونه معاینات را انجام دهد و چگونه کودک را درمان کند تا در طی دوره انجام معاینات آرام باشد. ضمناً، این متخصصین از تجهیزات ویژه و امکانات خاصی در مطب استفاده می‌کنند که مخصوص کودکان طراحی و ساخته شده‌اند.

دندانپزشک کودک، خدمات ویژه‌ای را برای کودکان و والدین آنها فراهم می‌کند بنابراین شما هیچگاه نمی‌توانید مسائل مربوط به دندان کودک خود را بدون در نظر گرفتن قرار ملاقات‌های منظم با یک دندانپزشک کودکان به تنهائی حل کنید.

گسترش عادت‌های صحیح و مناسب

در حالی که ممکن است فرزند شما در سن دو سالگی نیازی به معاینه خاصی توسط دندانپزشک کودک نداشته باشد، اما این نکته نیز مهم است که لازم است در اسرع وقت آموزش عادات بهداشت دهان و دندان را شروع کنید. در معاینات دوره‌ای دندانپزشک می‌تواند به کودک شما کمک کند که یاد بگیرد چگونه از مسواک استفاده کند یا چگونه با استفاده از نخ دندان از ایجاد پوسیدگی و بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری کند. با توجه به اینکه عادت‌های خوب می‌توانند از سنین کودکی و نوجوانی شکل بگیرند، بنابراین مراجعه مداوم به دندانپزشک می‌تواند خصوصیات و عادت‌های خوب را تقویت کند.

استفاده از نخ دندان توسط کودک

حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان

شاید بتوان از جمله مهم ترین مزایای دندانپزشکی کودکان را این نکته دانست که این متخصصین سعی دارند با بهره گیری از بهترین آموزش‌ها، امکانات ویژه و لوازم جانبی مناسب، دهان کودک شما را پاک و سالم نگه دارند.

انجام معاینات دوره‌ای بطور مستمر و مداوم می‌تواند به شما در رفع دردها و بیماری‌های دهانی و دندانی فرزندتان کمک کند و همچنین به شما کمک می‌کند مراقبت‌های لازم را بطور منظم انجام دهید و مشکلات احتمالی را که ممکن است در آینده ظاهر شوند، از قبل تشخیص دهید.

پیشگیری از افتادن زود هنگام دندان‌ها

هنگامی که نوبت به سلامت دندان‌های شیری کودک شما می‌رسد، بهتر است از همین الان کارتان را شروع کنید! مراقبت از دندان‌های اطفال تضمین می‌کند که دندان شیری کودک شما، سالم، بدون پوسیدگی و دیگر بیماری‌های دندانی باشد.

حفره‌های دندانی نوعی پوسیدگی دندانی بسیار شایع در کودکان هستند. انجام خدمات دندانپزشکی و معاینات دوره‌ای کودکان به صورت منظم می‌تواند به جلوگیری از بروز این عارضه و انواع بیماری‌های دیگر دهان، دندان و لثه کمک کند. تشخیص حفره‌ها در دندان‌های کودک موضوعی کاملاً حیاتی است زیرا عدم انجام مراقبت‌های پیوسته و معاینات دوره‌ای می‌تواند به بروز مسائل حادتر برای دندان‌ها در آینده‌ای نزدیک منجر شود.

مسواک زدن کودک

کسب آگاهی از مسائل مهم بهداشت دهان و دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان از همان ابتدای تولد کودک شروع می‌شود. حتی در صورت پرستاری یا تغذیه با بطری شیر، لازم است از همان ابتدای کار و در اسرع وقت، یک برنامه بهداشتی مناسب برای دهان و دندان کودک خود آغاز کنید. قبل از رویش دندان‌ها، لثه‌ها را با گاز یا یک دستمال نرم و مرطوب بخوبی و بطور مرتب پاکیزه نگه دارید. هنگامی که دندان‌ها شروع به رویش می‌کنند نیز همواره آنها را تمیز کنید. استفاده از مجموعه ابزار مناسب برای این کار روزانه ضروری است. مثلاً، لازم است مسواک طراحی شده و مخصوص برای نوزادان را خریداری کنید که برای دهان کوچک آنها بسیار مناسب تر است. یک دندانپزشک کودک، با برداشتن پلاک‌های میکروبی و دفع مواد غذایی که ممکن است در دندان‌های کودک گیر کرده باشد، آنها را سالم نگه می‌دارد. این نکته بخش مهمی از مراقبت‌های دندان کودک است زیرا مانع از ادامه رشد باکتری‌ها می‌شود که می‌توانند به بیماری‌های دندانی مانند پوسیدگی دندان یا التهاب بافت لثه‌ها منجر شوند.

توصیه‌های کلی برای مراقبت از دندان کودکان

یک دندانپزشک کودک به شما راهنمایی‌های حرفه‌ای و لازم را در خصوص چگونگی مراقبت از دندان‌های کودک خود در درون محیط خانه، ارائه می‌دهد. مشاوره معمولا شامل راه مناسب برای مسواک زدن و پاکیزه نگه داشتن دندان‌های کودک شما و ارائه توصیه‌های جانبی بر اساس شرایط خاص دندان‌ها می‌باشد.

موضوع دیگری که معمولاً مورد توجه یک دندانپزشک کودک قرار می‌گیرد، عادات غذایی کودک شما است و نیز آنچه پدر و مادر باید برای کمک به محافظت از دندان‌ها و لثه‌های کودک خود انجام دهند. بعنوان یک توصیه کلی، والدین باید از غذاهایی که حاوی قند و نشاسته زیاد هستند، جلوگیری کنند.